Jak odkryłam TEDx – Królestwo Inspiracji

Zdarzyło Wam się kiedyś natrafić na coś, o czym szepcze pół internetu od dobrych kilku lat, a Wy jakimś cudem uchowaliście się w swojej niewiedzy i nadal nie bardzo wiecie o co chodzi?

Tak właśnie się czułam, kiedy kilkanaście miesięcy temu natrafiłam w sieci na wzmianki o TEDx. Niby gdzieś z tyłu głowy coś mnie łaskotało w potylicę, ale albo za słabo, albo byłam zbyt rozkojarzona, bo tematu wcześniej kompletnie nie podjęłam. Tym razem było jednak inaczej. Postanowiłam sprawdzić co to takiego i wkręciłam się na maxa! Jak ja mogłam o tym wcześnie nie wiedzieć!

CO TO ZA TED I CO UMIE

Co to za jeden ten Ted? Otóż pod skrótem TED kryje się marka organizowanych od ponad 30 lat konferencji naukowych, których głównym celem jest, jak głosi motto, popularyzacja idei wartych propagowania (Ideas Worth Sharing). I nie, organizacja nie ma nic wspólnego z pewnym grubiańskim niedźwiadkiem o tym imieniu 😉

Dla tych bardziej spostrzegawczych – macie rację, po drodze zgubiliśmy gdzieś iksa. Czym więc się różnią TED i TEDx? TEDx to niezależne od TED konferencje, które jednak organizowane są na licencji pierwowzoru i stosują ten sam format. Zgodnie z zasadami non-profit nie mogą przynosić zysków, a wystąpienia prelegentów nie mogą być dłuższe niż 18 minut.

Brzmi nudno? W żadnym wypadku! Dzięki takiej formie organizatorzy serwują nam dziesiątki porywających i przystępnych w formie wykładów, które mają jedną wspólną i mega ważną zaletę – są wartościowe i zupełnie nie komercyjne, a to w dzisiejszych czasach prawdziwa rzadkość 🙂

Zresztą wystarczy spojrzeć jak ta idea wciąga! Eventy TEDx organizowane są praktycznie na całym świecie. Ba! W Polsce co roku organizowanych jest kilka do kilkunastu wydarzeń także wystarczy dobrze się rozejrzeć, a może okazać się że macie tę konferencję niedaleko Waszego domu! Chociaż nie…macie jeszcze bliżej.

Wystarczy odpalić przeglądarkę i wejść na kanał TEDTalks na YouTube, a zanurzycie się w temat bez reszty. I nie ma wymówek, że z angielskim jesteście na bakier, bo sprytny TED już zadbał o to, by tysiące prelekcji było dostępnych z napisami w ponad 107 językach.

Pozostało nic, tylko oglądać.

TEDY CO CIESZĄ I KOPIĄ PO TYŁKACH

Może i wstęp był nieco przydługi, ale właśnie teraz dostaniecie mięsko całego postu, czyli specjalnie dla Was wybrane, pełne pasji i humoru wystąpienia, które potrafią dać niezłego kopniaka do działania. Ja je pokochałam od pierwszego obejrzenia, zobaczymy jak będzie z Wami. A jak złapiecie bakcyla, to TEDx zostanie już z Wami na długo 😉

Bo tak naprawdę chodzi o to, by Was poruszyć, dać do myślenia, kopnąć w zad lub potrząsnąć i sprowokować  do działania. I w końcu o to, byście spojrzeli na pewne tematy z innej perspektywy. Zresztą  odpalcie poniższe prelekcje, a sami zobaczycie, że turbo doładowanie gwarantowane!

-1-

Larry Smith – Dlaczego nie uda Wam się zrobić zawrotnej kariery? [ENG &PL]

Świetna i bardzo dobitna prezentacja profesora ekonomii University of Waterloo Larry-ego Smitha o wymówkach jakie ludzie wymyślają, byle nie gonić za marzeniami. Poniższa wersja jest z napisami w jęz. angielskim, jeśli wolicie polskie napisy – kliknijcie TU.

-2-

Robert Waldinger – What makes a good life? [ENG]

Piękny wykład psychiatry Roberta Waldingera z Harvard University będącego dyrektorem projektu trwających ponad  75 lat badań nad ludzkim szczęściem. Co tak naprawdę jest w życiu ważne – pieniądze, sława, a może miłość? Warto posłuchać.

-3-

Steven Johnson – Skąd się biorą dobre pomysły?

Zabawna i pełna ciekawych historii prezentacja o tym jak powstają pomysły. Czy jest to nagła myśl atakująca nas podczas kąpieli czy może skomplikowany i długotrwały proces, który kiełkuje przez lata?

-4-

Jacek Walkiewicz – Pełna moc możliwości

Powiem szczerze, że to jedna z moich ulubionych prelekcji! Bardzo polska, pełna humoru i szczera 🙂 Jacek Walkiewicz to psycholog, trener i mówca motywacyjny, który podczas TEDx we Wrocławiu opowiadał o tym jak często nie zdajemy sobie sprawy z pełni naszych możliwości. A szkoda!

-5-

Elizabeth Gilbert – Sukces, porażka i siła do dalszej twórczości

Jaka jest różnica pomiędzy wielkim sukcesem a wielką porażką? Jak się w tym odnaleźć i jak żyć, gdy wielki sukces jest już za tobą? To zagadnienie zgłębia Elizabeth Gilbert, pisarka i autorka bestsellera Jedz, módl się i kochaj.

-6-

Adam Grant – Are you a giver or a taker? [ENG]

Kiedy pierwszy raz obejrzałam ten wykład, śmiałam się na całego. To było takie …o mnie! Adam Grant na co dzień zajmujący się psychologią organizacji w bardzo uroczy sposób dotyka problemu występującego na każdej płaszczyźnie życia, dzieląc ludzi nastawionych tylko na branie i na tych, których misją jest dawanie z siebie na całego. Obejrzyjcie koniecznie, wyniki badań Adama w tym temacie są naprawdę zaskakujące!

-7-

Roy Sutherland – Życiowe lekcje człowieka reklamy

Na koniec przezabawne wystąpienie Roya Sutherlanda, będącego guru świata reklamy, o tym jak dużo może przynieść nam zmiana postrzeganej wartości. Pełno tu ciekawych anegdot,  przykładów kampanii reklamowych czy historii Prus. Zaintrygowani?

SPOTKANIE Z TEDEM

I jak wrażenia? Jeśli to coś dla Was to mam dobrą wiadomość – właśnie startuje tegoroczna konferencja TED w Vancouver pod hasłem The Future You. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce organizowane są spotkania i transmisje poszczególnych paneli i prelekcji, warto więc sprawdzić czy coś podobnego ma miejsce w Waszej okolicy.

notesfromnorthwest_jak_odkryłam_tedx_futureyou

Jeśli jesteście ze Szczecina, zapraszam 27 kwietnia o 17.30 do Café Hormon, z pewnością będzie czego posłuchać.

A jeśli nie uda Wam się dotrzeć, a temat Was zaintrygował – wskakujcie na stronę TED, a z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie.

 

A może temat jest Wam znany i sami macie już swoje ulubione wystąpienia?  Koniecznie wrzućcie linki w komentarzach, a z wielką radochą  ich posłucham.

N.


Zerknij także na inne posty: