Kobieta w roli głównej czyli premiery 2017

Powiem po cichu, bo nie chcę zapeszać. Mam takie przeczucie, że wreszcie jest ten rok. Rok, w którym możni filmowego świata poszli po rozum do głowy i wreszcie zaczęli stawiać na baby, babki, kobiety i dziewczyny w rolach głównych! Nie ukrywam, trochę to trwało…tak jakoś 121 lat licząc od Wjazdu na stację braci Lumiere 😉 Jasne, filmów o kobietach było całkiem sporo, tylko patrząc bardziej ogólnie, najczęściej ilu z głównych bohaterów jest kobietą? Bond, Bourne, Neo, Ojciec Chrzestny? Jedna Lara Croft nawet z jej umiejętnościami szali nie przechyli.

A szkoda, bo fajnie jest czasem zobaczyć na ekranie kobietę, taką prawdziwą, z problemami, ze słabościami, tę walczącą o marzenia, pokonującą przeciwności i tę kopiącą po tyłkach złych i brzydkich. Nie wiem jak Wy, ale ja jestem głodna dobrego, babskiego kina, a nie tylko opowieści o tym, czy blond jest legalny. Chcę filmów, które skłonią do wzruszeń, przemyśleń, dadzą kopa do działania i zainspirują….również facetów.

Tym bardziej ten rok już na początku uznaję za wyjątkowy, bo od dobrych propozycji kinowych aż kręci się w głowie i choć często są totalnie różne gatunkowo i tematycznie, to zawsze z silną babką w roli głównej.


Przed Wami najlepsze babskie premiery filmowe najbliższych miesięcy, które mają szansę wbić Was w kinowy fotel. Szykujcie się na piękny seans!

 

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Premiera: 27 stycznia 2017

Jeśli myślicie, że w czasach PRL-u w Polsce było buro i ponuro, to jesteście w błędzie. Ameryka miała swoją rewolucję seksualną, a my – Michalinę Wisłocką – kobietę z jajami większymi niż u niejednego działacza partii. Najnowszy film, twórców Bogów, to obraz o kobiecie, która poświęciła naprawdę wiele by tchnąć trochę energii seksualnej w sypialnie, a przede wszystkim  poczucia własnej wartości w serca Polek, choć  życie osobiste jej samej mocno odbiegało od idealnego. To również rewelacyjny przykład dla kolejnych pokoleń naszych rodaków, by seksualności nie demonizować,  a miłość pielęgnować. Wspólnie, pod kołderką lub bez 😉

 

Elle

Premiera: 27 stycznia 2017

Film mocny, niełatwy i prowokujący, z genialną kreacją Isabelle Hupert. Na co dzień bezwzględna i bezkompromisowa Michèle zostaje ofiarą napaści, która wywraca jej dotychczasowe życie do góry nogami. Nic nie będzie już takie jak dawniej, a gra którą zacznie toczyć bohaterka może ją doprowadzić do zguby. Totalny mix emocji z mocnym dreszczykiem gwarantowany.

 

Resident Evil. Ostatni Rozdział

Premiera: 27 stycznia 2017

Jeśli zaś lubicie lżejsze kino i  niezłe ekranowe rozpierduchy, to z pewnością spodoba Wam się kolejna, a  zarazem ostatnia odsłona kultowej już serii Resident Evil. Zanim jednak Milla Jovovich na stałe pożegna się z rolą Alice, nieźle się nastrzela i jeszcze więcej namiesza. Wiem, ta propozycja lekko odstaje od reszty, ale tej bohaterce nie można odmówić charyzmy!

 

Jackie

Premiera: 3 lutego 2017

Chodzą pogłoski, że w tym filmie Natalie Portman przeszła samą siebie i sądząc po zwiastunie może  w tym być sporo racji. Przesiąknięty emocjami, a jednocześnie wyjątkowo intymny jak na swój wysokobudżetowy styl, Jakie to film o kobiecie, której siła może być inspiracją dla niejednej z nas.

 

Ukryte Działania (Hidden Figures)

Premiera: 24 lutego 2017

Film o tym, by nigdy nie wątpić w siebie, oparty na prawdziwej historii kilku ciemnoskórych kobiet, które w latach 60-tych wbrew wszystkiemu podjęły pracę w NASA.  Świetna propozycja dla tych, którym czasami brakuje wiary we własne możliwości. Jeśli wiesz, że jesteś w czymś dobra, rób to i miej w poważaniu, czy kogoś to rusza czy nie.

 

Pokot

Premiera: 24 lutego 2017

Agnieszka Holland to kobieta filmu, której nie trzeba nikomu przedstawiać, a każdy kolejny projekt udowadnia, że trudne tematy potrafi przedstawić jak mało kto. W najnowszym filmie reżyserka zabierze nas w dzikie Bieszczady, gdzie spokój mieszkańców zaburzy fala tajemniczych morderstw, a jedyną osobą naprawdę chcącą wyjaśnić zbrodnie okaże się dojrzała nauczycielka angielskiego z wiejskiej szkoły. Niestety nigdzie nie udało mi się upolować zwiastuna, ale już sam plakat robi spore wrażenie. Dobrze, że do premiery już tylko miesiąc!

 

Maria Skłodowska-Curie

Premiera: 3 marca 2017

Tę postać niby wszyscy doskonale znamy z lekcji chemii czy wyblakłego zdjęcia wiszącego w klasie koło wykazu pierwiastków, a mimo to rzadko kto z nas zdaje sobie sprawę jaką rewolucjonistką była nasza Maria Curie! Najnowszy film z piękną Karoliną Gruszką w roli głównej nie tylko ukaże nam panią profesor w zupełnie innym świetle, ale może być ogromną inspiracją dla tych z nas, którzy w życiu odbili się już kilka razy od zamkniętych przed nosem drzwi. Nie ma rzeczy niemożliwych i nie mówię to ja, tylko podwójna laureatka Nagrody Nobla 🙂

 

Wonder Woman

Premiera: 2 czerwca 2017

Żeby  spuszczać łomot złoczyńcom i rozmazywać wrogów na ścianach wcale nie trzeba być facetem! Udowadnia to najnowsza produkcja Studia Warner Bros, które po latach wyczekiwania postanowiło przybliżyć nam pierwszą super bohaterkę – Wonder Woman! Po obejrzeniu trailera muszę przyznać, że twarda z niej zawodniczka i ma naprawdę świetne nogi w tej spódniczce. To chyba przez te liczne bijatyki 😉

 

Patrząc na powyższe zestawienie, aż milej na sercu się robi, bo sporo z pozycji to produkcje polskie. Dajcie znać czy planujecie wybrać się na któryś z powyższych filmów, a może znacie jakieś tytuły, które warto byłoby dodać do listy?

Ja w sumie mam w głowie jeszcze kilka starszych pozycji, więc może pomyślę nad kolejnym postem w temacie filmu. Jesteście chętni?

N.


Przeczytaj także: