Europejska Noc Muzeów – Szczecin pełen wrażeń!

10 edycja Europejskiej Nocy Muzeów zbliża się wielkimi krokami! Już w najbliższą sobotę w całej Europie  wszelkie instytucje kulturalne i nie tylko staną przed nami otworem, a niedostępne zazwyczaj dla zwykłego spacerowicza miejsca, będą kusić swoimi tajemnicami. W tę jedną noc w roku mamy wyjątkową okazję zobaczyć więcej, lepiej i za darmo naprawdę niesamowite  budowle, muzea i wystawy! Z bardzo bogatego, w tym roku programu imprezy wybrałyśmy dla Was nasze własne typy na spędzenie tego wieczoru i odkrywanie na nowo naszego Szczecina.

Zaczynamy:

Malarstwo i przygoda

Zacznijmy od najbardziej rozpoznawalnego muzeum w naszym mieście, głównej siedziby Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, my wybrałyśmy trzy perełki:

  • Prezentacja obrazu Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem z 1638 roku autorstwa samego Rembrandta. To nie lada szansa na zobaczenie dzieła wypożyczonego przez Fundację Książąt Czartoryskich z Krakowa na własne oczy, zwłaszcza, że obraz będzie w Szczecinie tylko do 7 czerwca.
  • Lubice serial Wikingowie? Macie ochotę na morską przygodę? Macie okazję wybrać się w wirtualną podróż szlakami Wikingów, dzięki symulatorowi będącemu częścią wystawy stałej Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji. Nie będzie łatwo, czekają na Was sztorm, deszcz i góry lodowe, ale łapcie pod pachę sternika i ahoj przygodo!
  • Od 20:00 do 21:30 na terenie muzeum odbędą się również projekcje najlepszych krótkometrażowych filmów animowanych, będących laureatami II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w 2014 roku. Filmy przeznaczone są dla widzów powyżej 15. roku życia.

Gdzie: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Godziny zwiedzania: 16.00–00.00

 

Na wysokości

Jeśli macie ochotę zobaczyć miasto z innej perspektywy (ponad 50 metrów), śmiało biegnijcie na wieżę widokową Muzeum. Uwaga! Liczba zwiedzających ograniczona.

Gdzie: Wieża widokowa Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Godziny zwiedzania: 16.00–23.00

 

Na starą nutę

Ten wieczór to wyjątkowa okazja by na własne oczy i uszy zobaczyć ponad 100 letnią zabytkową szafę grającą marki Polyphon. Muzeum Historii Szczecina organizuje trzy 10-minutowe pokazy muzyczne, także nie może Cię tam zabraknąć!

Gdzie: Ratusz Staromiejski na Podzamczu, ul. Księcia Mściwoja II 8

Godziny pokazów: 17.00 / 20.00 / 23.00

 

Architektonicznie – muzycznie

Pozostając w klimatach muzycznych, nadarza się okazja by przekonać się w czym tkwi piękno najlepszego projektu architektonicznego Europy i dać się porwać na wycieczkę po Filharmonii. Co 15 minut przewodnicy będą oprowadzać kolejne grupy. Dodatkowo przewidziane są atrakcje muzyczne i wizualne! Po wycieczce nie uciekajcie jednak dalej. Od 21:00 – 22:00 w Sali kameralnej odbędzie się występ Mikołaja Tkacza, a od 22:00-23:00 w Sali symfonicznej  koncert Leoszewski Majem, czyli wiem, jak nie jest. Bilety na oba koncerty są bezpłatne do odebrania w kasie Filharmonii.

Gdzie: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, ul. Małopolska 48

Godziny zwiedzania: 19.00–00.00

 

Traf do TRAFO

Tej nocy razem z przewodnikiem masz szansę odkryć wszystkie zakątki Trafostacji oraz poznać jej ciekawą historię. Dodatkiem jest możliwość zrobienia sobie niepowtarzalnego pamiątkowego zdjęcia w stylu vintage.

Gdzie: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4

Godziny zwiedzania: 18.00–00.00

 

Statek THPV Bembridge 1938

Tradycji musi stać się zadość! Nie można zwiedzać miasta portowego bez wycieczki na statek. I to nie byle jaki statek, ale zabytkową jednostkę z 1938! Nie zwlekaj i śmigaj na Nabrzeże Egipskie na spotkanie z THPV Bembridge!

Gdzie: Nabrzeże Egipskie, ul. Bytomska 7(wejście przez bramę nr 10 Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście)

Godziny zwiedzania: 17.00 / 19.00 / 21.00 / 23.00

 

Łasztownia rules

Prosto z pokładu Bembridge warto udać się do Starej Rzeźni. Wśród wielu atrakcji tego wieczru jest kilka smaczków, w tym pokaz lampy okrętowej z przedwojennej wytwórni Franza Schilbacha, mieszczącej się na Łasztowni, pokazy dokumentów firm mających dawniej swoje siedziby w tym miejscu,  a także coś dla melomanów – wystawa gramofonów z kolekcji pracowników firmy CSL.

Gdzie: Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14

Godziny zwiedzania: 21:00 – 00:00

 

U Grabarza w ogródku

Czy zastanawialiście się co za ciemne moce kryją się w małym domku na skraju parku Żeromskiego;) ? Jeśli tak, to macie okazję się przekonać na własnej skórze już w sobotę. Oprócz historii Domku Grabarza będziecie mogli przyjrzeć się wystawie zdjęć subPark autorstwa Michała Jakubowicza dotyczącej parku Grabiszyńskiego we Wrocławiu, będącego dawną nekropolią.

Gdzie: Domek Grabarza, ul. Storrady-Świętosławy 2

Godziny zwiedzania: 16.00–00.00

 

Multi Kulti

Stowarzyszenie POLITES nie próżnuje i przygotowało na tę edycję Nocy Muzeów mnóstwo naprawdę fajnych akcji. Jeśli kochacie książki, to z pewnością chętnie weźmiecie udział w nietypowym „speed dating” , w którym zamiast drugiej osoby umawiacie się na szybką randkę z literaturą! W charakterze książek wystąpią wolontariusze i członkowie POLITESU. Jeśli zamiast randkowania wolicie deklamację, nie ma problemu. W tę noc każdy może przyjść i przeczytać/wyrecytować swój ulubiony wiersz i to nie tylko w języku polskim, ale także w oryginale. A na koniec można jeszcze zostawić po sobie ślad i to dosłownie, bo w postaci odcisku swojej dłoni!

Gdzie: Stowarzyszenie POLITES, ul. Dworcowa 19/205

Godziny zwiedzania: 16.00–20.00 / 20.00–00.00

 

Na chmielowo

Dla wszystkich fanów złotego trunku mamy dobrą wiadomość! Tej soboty nasze rodzime browarnie odsłonią przed Wami swoje najskrytsze tajemnice. Wraz z piwowarami możecie zwiedzić na co dzień niedostępne części lokali oraz wysłuchać ciekawych historii dotyczących procesu warzenia piwa. W niektórych miejscach jest podobno przewidziana degustacja!

Gdzie: Browar Stara Komenda, pl. Stefana Batorego 3 / Wyszak Browar Rodzinny, ul. Księcia Mściwoja II 8 (podziemia Muzeum Historii Szczecina)/ Nowy Browar Szczecin, ul. Partyzantów 2

Godziny zwiedzania: 13.00–01.00/ 13.00–01.00/ 18.00,  19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00

 

Wśród gwiazd

Marzysz by sięgnąć gwiazd? W tę sobotnią noc wszystko jest możliwe! Świeżo odresturowany ponad 30-letni teleskop w obserwatorium Uniwersytetu Technologicznego jest do Twojej dyspozycji. Wenus, Jowisz a przy dobrej pogodzie Merkury nie będą mieć już przed Tobą żadnych tajemnic!

Gdzie: Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT, al. Piastów 48

Godziny zwiedzania: 18.00–00.00

 

Pogoń od początku

Jesteś wiernym kibicem Dumy Pomorza? To przed Tobą niezwykła atrakcja, mianowicie w Noc Muzeów Pogoń zaprasza do małego muzeum, gdzie zebrane są między innymi klubowe pamiątki, zdjęcia, trofea, sztandar Pogoni, wycinki z gazet i wszelkie inne przedmioty związane z historią klubu! Jest co oglądać i dla niektórych wspominać. Ponadto na miejscu będzie pracownik klubu, który szczegółowo opowie historię Portowców.

Gdzie: Sala Tradycji na parterze budynku klubowego przy ulicy Karłowicza 28

Godziny zwiedzania: 18:00 – 21:00

Nasze propozycje to tylko garstka atrakcji, które czekają na Ciebie już 16 maja. Nie siedź w domu, zabierz znajomych i biegnij na miasto, bo coś czujemy że w sobotnią noc będzie się działo! Do zobaczenia w kolejkach i na muzealnych skwerkach.

 

N&W.