Dobre serce na Święta

Święta za pasem i wszyscy są już na całego pochłonięci wielkimi przygotowaniami. W mieszkaniach pojawiają się drzewka, Mikołaje i Mikołajki przemycają kolejne dostawy prezentów do domów i upychają je w przepastnych szafach, a dzieciaki uparcie wpatrują się w kartki z kalendarza, odliczając dni i godziny do Wigilii i pierwszej gwiazdki.

Często w tym zgiełku zapominamy, że nie wszyscy z nas mają to szczęście, by móc cieszyć się obecnością bliskich i świąteczną beztroską. Tym bardziej doceńmy to co mamy i … spróbujmy zatrzymać się na chwilę w ferworze zakupowej gorączki.

Warto pamiętać, o tym co jest najważniejsze w Świętach. I wcale nie są to wypasione prezenty i suto zastawione stoły, a poczucie wspólnoty, dzielenie się radością oraz tym, co mamy z innymi. To idealny czas, by rozejrzeć się wokół. Być może tuż obok nas jest ktoś, komu przyda się nasza pomocna dłoń i dobre słowo. Taki gest wcale nie jest czasochłonny i trudny w realizacji, czasami wystarczy drobiazg. Małe uczynki potrafią zdziałać naprawdę wiele:)

notesfromnorthwest_dobre_serce_na_swieta_help

Możliwości na świąteczne pomaganie i okazanie serca jest mnóstwo, także z pewnością znajdziecie jakąś rolę dla siebie.

Z pomocą profesjonalistów

W każdym zakątku Polski działają liczne fundacje, prowadzące wzmożoną pracę właśnie w okresie świątecznym. Jedne z nich prowadzą akcje ogólnopolskie, inne regionalne, ale trudno przegapić ich ogłoszenia i działania. Jeśli jednak nie jesteście pewni, do kogo się zgłosić w Waszym regionie zajrzyjcie na stronę www.fundacje.org.

Szlachetna Paczka

Tej inicjatywy nie trzeba nikomu przedstawiać. Z roku na rok rośnie w siłę i chwała za to wszystkim ludziom o dobrych sercach! Cały pomysł opiera się na tym, by podarować potrzebującym rodzinom prezent w postaci paczki, wypełnionej rzeczami, których potrzebują. Myślicie, że w tym roku jest już na to za późno? Nic bardziej mylnego. Zajrzyjcie na www.szlachetnapaczka.pl, opcji pomocy jest wiele. Nadal możecie wybrać rodzinę, by sprezentować im paczkę, wpłacić pieniądze lub wysłać smsa. Przy przedświątecznej kawie możecie również podpytać znajomych, w wielu firmach organizowane są zbiórki na ten cel, być może uda Wam się do nich dołączyć.

Extra porcja

Kiedy ładujecie w supermarkecie wózek kolejnymi paczkami łakoci, mnóstwem kg mąki, makaronów, puszkami maku, workami bakalii, paczkami mandarynek, wędlinami, serami, warzywami i wszystkim innym, co niezbędne do świątecznych potraw – dorzućcie coś extra 🙂 W wielu super i hipermarketach w okresie przedświątecznym przy kasach wystawione są specjalne wózki, do których śmiało można włożyć żywność, która później zostanie przekazana potrzebującym. Najlepiej jeśli są to produkty pakowane, które będą miały dłuższą przydatność i „całe i zdrowe” trafią do adresatów.

Pomoc w mieście

Lubicie robić prezenty i sprawiać innym miłe niespodzianki? W takim razie ta opcja jest dla Was! W większości polskich miast znajdziecie instytucje, w których informacja o przygotowanych paczkach wywoła ogromny uśmiech. Mam tu na myśli przede wszystkich Domy Dziecka, Domy Pomocy Samotnym Matkom czy Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Nie martwcie się, w każdej z tych placówek dobrzy ludzie witani są z otwartymi rękami. A co można wsunąć do takiej paczki? Absolutnie wszystko! Zabawki, kosmetyki, pościel, ręczniki, ubrania, książki, gry, kawę, owoce czy ukochane przez maluchy słodycze. To bardzo miłe uczucie, gdy wiecie, że dzięki Waszej inicjatywie, ktoś spędzi Święta z uśmiechem.

Pomoc na cztery łapy

Święta to magiczny czas, a większość z naszych kudłatych przyjaciół już obmyśla co nam powie w Wigilię o północy 😉 Tzn. przemowę szykują zaraz po tym, jak ukradkiem skubną małe co nieco z uginającego się od pyszności stołu. No właśnie większość. Niestety są też takie futrzaki, które Święta spędzają same, smutne i tęskniące za byciem częścią rodziny. I chociaż często pracownicy schronisk, TOZ-ów i przytułków dla zwierząt robią co mogą, to pomoc zawsze jest mile widziana:) Jeśli zatem macie chwilkę czasu, może warto do świątecznego wózka zapakować worek karmy, gryzaki dla psiaków, komplet miseczek lub wyciągnąć z szafy koc, którego i tak od lat nie używaliście i zawieźć do najbliższego schroniska. Taki gest z pewnością wprawi w radosny ruch wszystkie mieszkające tam ogonki!

Pomoc w prezencie

A może połączyć kupowanie prezentów i pomoc w jedną całość? Jeśli nadal szukacie inspiracji na podarunki, to idealne rozwiązanie. Dla wszystkich mniejszych i większych milusińskich proponuję niepowtarzalne i cudne Misie zaprojektowane przez znane osobistości, ze sprzedaży których cały zysk zostanie przeznaczony na wsparcie podopiecznych fundacji TVN Nie jesteś Sam. W tym roku do grona pluszaków dołączyli Edek, Sonia, Jaś i Tosia, które możecie kupić na podarujmisia.allegro.pl lub w sieci drogerii ROSSMANN za 50,00 PLN.

Piękną inicjatywę w tym roku podjęło także Stowarzyszenie “mali bracia Ubogich”, którzy poprzez swoją akcję Dla starszy samotnych osób Święta tracą sens, pomóż nam to zmienić! pomagają odczarować ze smutku i samotności te szczególne dni w roku osobom, które nie mają nikogo bliskiego. Akcja warta szczególnej uwagi!

Kontakt

Jesteście w ciągłym biegu i nie macie na nic czasu, nie mówiąc już o dokładaniu do listy świątecznych zadań dodatkowych punktów? Pamiętajcie, dobro często kryje się w drobnych gestach, a taki uczynek nie zajmie Wam więcej niż 5 minut! Wystarczy, że widząc starsze osoby z trudem wnoszące po schodach zakupy – zaproponujecie im pomoc, samotnej sąsiadce z naprzeciwka – zostawicie w drzwiach sympatyczne życzenia świąteczne, a wyczerpanej pani na kasie w supermarkecie miło podziękujecie za obsługę i życzycie wszystkiego dobrego. W takim okresie warto również przejrzeć swój notes z kontaktami i przyznać się w duchu, kogo ostatnio lekko zaniedbaliśmy. Nie ma bowiem lepszego prezentu na Święta niż miła niespodziankowa kartka w skrzynce na listy lub dawno niesłyszany głos w słuchawce życzący nam Spokojnych Świąt.

 

Bo to właśnie ta myśl, że ktoś o nas pamięta i dzieli się z nami pozytywną energią, jest tym, co w Świętach najważniejsze.

A dobre serce w Święta ma podwójną moc! 🙂

N.


Przeczytaj także: