Biało-czerwono i aktywnie czyli tegoroczne Święto Niepodległości

Już w najbliższą środę przypada święto wszystkich Polaków – Dzień Niepodległości! Naprawdę fajnie jest obserwować, że z roku na rok coraz bardziej pozytywnie i entuzjastycznie podchodzimy do obchodów tego dnia. Więcej w tym radości, rodzinnej atmosfery i dobrych emocji, niż smutnych min i powagi. Sama jestem wychowana w patriotycznym duchu, dla mnie patriotyzm to duma z bycia Polką, radość, że kraj się rozwija i szacunek dla wszystkich, którzy często jako młodsi ode mnie, oddali życie, bym mogła teraz żyć w wolnym kraju. Nie rozumiem i nigdy nie pojmę, próby zamienienia tego święta w jedną wielką burdę uliczną i pretekst do wandalizmu. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że każdego roku więcej osób potępia chuligańskie wybryki i na przekór bezmyślnej demolce, demonstruje swoje patriotyczne podejście uczestnicząc w licznych festynach, defiladach i bawiąc się z rodzinami na specjalnie z tej okazji organizowanych imprezach miejskich w całej Polsce.

Znakomitą metodą wspólnego świętowania jest udział we wszelkiego rodzaju zawodach i wyścigach, które mają w ten dzień wyjątkowy charakter. Może to zabrzmi nieco patetycznie, ale serio buźka mi się zawsze raduje, jak widzę relacje z biegów w najróżniejszych zakątkach kraju, na których tysiące ludzi z wielkimi uśmiechami biegnie ulicami swoich miast w białych i czerwonych koszulkach, tworząc wyjątkową ruchomą flagę. Jeśli też jesteście aktywnie pozytywnie zakręceni, może warto zorientować się co dzieje się w Waszej okolicy. I nie musicie od razu wbijać się w obcisłe legginsy i biegowe buty, równie dobrze możecie przyjść z rodzinami i dopingować wszystkich tych, którzy postanowili świętować w biegu 🙂

2 Wieczorny Bieg Niepodległości

Większość amatorów biegania dobrze zna inicjatywę Wieczornego Biegania, a być może niektórzy już w zeszłym roku wzięli udział w pierwszej edycji organizowanego przez nich Wieczornego Biegu Niepodległości. Nieśmiało się przyznam, że ja rok temu dałam się namówić i nie żałuję! Było wesoło i naprawdę bardzo sympatycznie. Dla tych, którzy obawiają się około 9km trasy, dodam, że nie ma czym się martwić. Bieg nie jest na czas i każdy spokojnie może złapać własne tempo. Z pewnością nie zabraknie również osób, które w razie potrzeby pomogą lub zmotywują do dalszej walki z kilometrami 🙂 Co ważne bieg jest całkowicie bezpłatny, także śmiało można się zdecydować w ostatniej chwili. Warto jednak pamiętać o jednym – czymś białym lub czerwonym do ubrania!

Gdzie: Jasne Błonia, Szczecin, start: 19:00

XXVII Goleniowska Mila Niepodległości

Jeśli wolicie imprezy z większą tradycją, w najbliższą środę postawcie na Goleniów i już dwudziestą siódmą edycję Goleniowskiej Mili Niepodległości! Warto wspomnieć, że wraz z  biegami organizowanymi w Warszawie,  jest najstarszym wyścigiem upamiętniającym Święto Niepodległości w Polsce. Tym bardziej warto poczuć tę atmosferę na własnej skórze. Oprócz tytułowej Mili, tego dnia odbędzie się także kilka krótszych wyścigów w kategorii dziecięcej (warto dbać o formę od małego!) oraz 10 km bieg GAZ System S.A., zaś nad całością honorowy patronat objął Polski Związek Olimpijski. Dodatkową motywacją będą honorowi Ambasadorowie imprezy, którymi zostali m.in. Andżelika Cichocka (Wicemistrzyni Europy w biegu na 1500m – 2015), Krystian Zalewski (lekkoatleta i aż 11-krotny Mistrz Polski w różnych kategoriach wiekowych) czy Sofia Ennaoui (półfinalistka tegorocznych Mistrzostw Świata w Pekinie na 1500m i 800m). W takim towarzystwie z pewnością nogi będą niosły odrobinę lepiej. Nie ukrywam, że po cichu na to liczę, sama powiem na fali entuzjazmu podjęłam wyzwanie, by pokonać 1609, 34m 🙂 Trzymajcie kciuki!

Gdzie: brama główna Stadionu OSiR od ul. C.K. Norwida, Goleniów, start: 10:30

A jeśli środę spędzacie w innej okolicy, zajrzyjcie TUTAJ. Pod tym linkiem znajdziecie listę najciekawszych imprez biegowych w całej Polsce.  Być może Wasi przyjaciele, brat lub siostra będą w nich uczestniczyć. A nawet jeśli nie, może warto i tak tam zajrzeć, by przekonać się jak wielu aktywnych i pełnych energii rodaków mamy w naszym pięknym kraju 😀

N.